Сенсорні сприйняття – це здатність людини отримувати знання про світ шляхом «пропуску» його через свої відчуття та особисті сприйняття. Чим краще розвинута сенсорика, тим більше інформації і знань отримає дитина про навколишній світ.Що входить в поняття сенсорного сприйняття? Відчуття кольору, розміру, форми та інших параметрів предметів, орієнтування в просторі, запах, смак, особливості звучання і т. д. Взимку холодно чи спекотно? Якої форми куля? Весною листочки червоні чи зелені? Цю та багато іншої інформації ми отримуємо ще в ранньому віці за допомогою сенсорних відчуттів, спостерігаючи за світом, пробуючи його на смак і мацати предмети.

Психологи виділяють три основних канали сприйняття:

  1. Аудіальний – це наш слух. Дітки, в яких провідним є цей канал сприйняття, найкраще засвоюють нове через розповіді.
  2. Візуальний – це наш зір. Дітки, в яких провідним є зорове сприйняття, краще засвоюють нове, розглянувши картинку чи сам об’єкт наочно.
  3. Кінестетичний – це наш дотик. Дітки з даним розвинутим каналом сприйняття знайомляться з новим через дотики, смак та нюх. Вони краще запам’ятовують інформацію, якщо запишуть її чи намалюють.

Спостерігаючи за дитиною, ви можете помітити, що частіше діти використовують якийсь один канал сприйняття. Такий канал називається провідним і, швидше за все, він таким залишиться вже на все життя.

Якщо ви помітили таку особливість в вашого малюка, вам пощастило. Використовуючи його провідну систему, ви зможете адаптувати навчальну програму під нього. Проте, важливо розвивати всі канали сприйняття, щоб діти мали можливість доповнювати отриману інформацію і створювати якнайповнішу картинку світу.

Розвинута сенсорика є прекрасним фундаментом для інтелектуального розвитку. Вона допомагає упорядкувати інформацію, яку дитина отримала зі світу, сприяє розвитку уважності і спостережливості, позитивно впливає на розвиток різних видів пам’яті: зорової, образної, слухової, моторної.

Загалом, сенсорні відчуття розвиваються у нас щохвилини незалежно від нас. Але покладатися тільки на природу не варто. Є багато способів проводити вправи на розвиток сенсорики, не витрачаючи на це багато часу.

Якщо ви в магазині купуєте овочі, дайте дитині помацати їх, понюхати, опишіть їх. Це буде найкраще кількахвилинне заняття, яке можна влаштовувати майже щодня. Гуляєте на вулиці – допоможіть відчути як це, коли холодно, що таке спека, які відчуття виникають, коли ти потрапив під дощ.

Пропонуючи малюку будь яку страву, скажіть про неї декілька слів – солодке чи солоне, кисле чи гірке. Якщо дитина вже розмовляє, можна попросити передати словами свої відчуття. Попросіть малюка описати температуру страви (гаряче, холодне, тепленьке). Якщо дитина «малоїжка» то цілком можливо, що такі ігри з їжею захоплять і налаштують на позитивний лад.

Розглядаючи книжку про тварин, ви можете зімітувати звуки, які вони можуть видавати. Не лінуйтесь і пояснюйте все, що чутно в певний момент за вікном.
«Це проїхала машина, це каркає ворона, а це капає дощ».

У сучасних дітей є багато іграшок, які допомагають розвивати сенсорні відчуття. Найбільш популярні по всьому світові — іграшки Лего. З цеглинок можна збирати різні конструкції, розвиваючи у дітей просторову уяву та здібності сприйняття. Також він допоможе навчити знаходити предмети за кольором та розміром. Додатково можна займатися з дитиною складанням мозаїки, різноманітних пазлів, грати в фігури та ін.

Для ігор також підійдуть навіть підручні засоби: кольорові фломастери, мішечки з різним наповнювачем, кришечки, фольга, ґудзики, крупа і т. д.

Пам’ятайте, що ігри з дрібними предметами можливі тільки під наглядом дорослих!

Запропонуйте роздивитися один і той самий предмет під мікроскопом чи лупою, зблизька чи з далекої відстані. Вражень від цього досвіду у дитини буде дуже багато!

Розвиток сенсорних відчуттів — один з найважливіших процесів дорослішання ваших дітей. Їх значущість в сприйнятті світу важко переоцінити, а розвиток не забирає багато часу та зусиль,

Бажаємо вам приємних вражень від нового досвіду!